Eczanede Satılan En Etkili Et Beni İlacı Hangisi?

Et benleri, büyük ölçüde zararsız olan ve görüntüsü haricinde rahatsızlık vermeyen ve travma geçirmedikçe ağrı yapmayan bir cilt lezyonu olan et benleri için her zaman çareler aranır. Her insanda ve her yaşta görülebilecek olan et benleri zaman zaman yüzün görünür kısımlarında çıktığında insanları daha fazla rahatsız eder.

Neredeyse her dört yetişkin insandan birinde görülen et benlerinin boyutları ve etkileri kişiden kişiye de değişmektedir. Genel olarak 1 milimetreden bir santimetreye kadar olabilen et benlerinin çoğunlukla 20 yaşını aşmış kişilerde görüldüğü de bir gerçektir.

Et Beni Nedir?

Yüzde ya da vücudun birçok yerinde çıkabilen et benlerinin zaman zaman büyüdükleri de görülür. Büyüyebildikleri gibi sayılarının da arttığı görülen et benlerinin tedavisi için çeşitli arayışlar içinde olunsa da en etkili tedavi için bazı kremler tavsiye edilir. Aile bireyleri arasında ben öyküsü olan kişilerde daha sık görülen et benleri çoğunlukla ciltle aynı renktedir ve derinin altında kökleri bulunmaz.

Tıbbi bir soruna yol açmayan bir et ben, kişiyi estetik olarak zayıflatıyorsa cerrahi veya ameliyatsız tedavi yöntemleriyle yok edilebilir. Et benlerinin alınması olarak da bilinen operasyon lokal anestezi altında yapılır ve kişinin günlük hayatını etkilemez. Vücudun düz ve pürüzsüz yerlerinde çıktığında sadece görüntü olarak insanı etkilerken koltuk altı gibi kıvrımlı yerlerde çıktığında zaman zaman daha fazla rahatsız edici olabilirler.

Et Beni Diğer Hastalıklardan Nasıl Ayırt Edilir?

Cilt yüzeyinde et benleri ya da normal benler oluşabildiği gibi zaman zaman da bir cilt lekesi de meydana gelebilir. İşte bu noktada en uygun tedavisi için et beninin diğer hastalıklardan ayırt edilmesi ve et beni olduğuna karar verilmesi önemlidir.

Boyutları genellikle daha küçük olan et benleri çoğu zaman normal benlerle de karıştırılır. Deri yüzeyindeki bir benin et beni olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu, deri altında bir kök yapısının olup olmadığına bakılmasıdır. Normal olarak doğuştan gelen benlerin et benlerine göre kök yapısı ve deri altında devam eden yapıları bulunur.

Et benleri deriye çok ince bir yapı ile bağlıdır. Et benlerinin yapısı daha yumuşak ve daha küçüktür. Genellikle yuvarlak olsalar da zaman zamana simetrik olarak da et benlerine rastlamak mümkündür. Çoğunlukla deri renginde olan et benleri bazen hiperpigmentasyon nedeniyle deriden daha koyu olabilir. Et doğal yapısından dolayı beni bükebilir. Bu bükülme nedeniyle kan akışı durabilir ve zamanla rengi siyaha dönebilir.

Et Beni Niçin Oluşur?

Deri altında etkili bir kökü olmayan et benlerinin görülme sıklığı çoğunlukla ergenlik dönemlerine rastlar. Tıbbi açıdan oldukça zararsız olan et benlerini görenler ilk olarak kanser riskini akıllara getirir ancak et benlerinin kanser riski neredeyse yok denecek kadar azdır. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen et benleri fazlaca kaşınmazsa, yaralanmaya ya da sürtünmeye maruz kalmazsa insana hiçbir zarar ve acı vermez. Birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen et benlerinin asıl oluşma sebepleri arasında vücutta bulunan bir protein türü olan kolajen olduğu söylenebilir. Cilt yüzayinde oluşabilecek olan cilt izleri ve lekeler genel olarak kolajen liflerinden ve kan damarlarından meydana gelir.

Et beninin meydana gelmesini sağlayan etmenlerden bazıları şunlardır;

 • Cilt dokusunun yanlış büyümesi nedeniyle ortaya çıkan kızamık, çoğunlukla genetik olarak et benine dönüşebilir
 • Et beni genetik olarak kalıtsal şekilde ortaya çıkabilir
 • Ailesinde ben öyküsü olan kişilerde de benzer şekilde vücudun aynı bölgelerinde benler olabilir.
 • Hamilelik sırasında değişen hormon seviyeleri sivilce başlangıcını tetikleyen önemli faktörlerden biridir.

Ayrıca, hamilelik döneminde kadınlarda da sivilce sayısında artış görülebilir. Obezite, insülin direnci ve tip 2 diyabeti olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Et Beni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Et benleri birçok kişi için çok fazla dikkate alınmaz ve tedavi yoluna gidilmez. Ancak estetik anlamda et benlerinden rahatsız olanlar için geliştirilen birden fazla et beni tedavisi bulunmaktadır. Et benlerinin tedavisi için geliştirilen özel kremler de bulunmaktadır.

Tıbbi tedavi gerektirmeyen etler, kişiye acı veriyorsa veya sosyal veya estetik açıdan rahatsız edici ise şu şekilde tedavi yollarına başvurulabilir;

 • Kriyoterapi yöntemi, sıvı nitrojen ile dondurularak et benlerinin küçültülmesi yoluna gidilir
 • Elektrocerrahi yöntemi, uzmanları tarafından yapılan bu cerrahi yönteminde yüksek frekanslı elektrik akımına sahip cihazlar kullanılır. Söz konusu cihazlarla et beni dokusuna hasar verecek ölçüde akım uygulanır ve et beninin yok olması sağlanır
 • Ligasyon yöntemi, cerrahlar tarafından uygulanan bu yöntemde, iplik kullanılarak et beninin boğulması sağlanır. Boğma işlemi ile et beninin küçültülmesi veya tamamen ortadan kaldırılması işlemidir.
 • Genel cerrahi yöntemi, normal şartlarda yapılan ameliyatlar gibi lokal olarak uygulanan anestezi ile cerrahi müdahale ile et beni yok edilir

İlaç tedavisi yöntemi, en sık ve en yoğun kullanılan yöntemlerden biri olarak piyasada var olan etkinliğini ispatlamış et beni ilaçlarıdır. Söz konusu ilaçlar et beninin zamanla küçülmesini ve yok olmasını sağlayacaktır.

Yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından geliştirilen ve etkinliği de bilimsel olarak kanıtlanmış et beni ilaçları bu tedavi süreçlerinde oldukça yoğun kullanılmaktadır. Söz konusu durumlarda eczacınıza en etkili et beni ilacının hangisi olduğunu da sorabilirsiniz.

en etkili et beni ilacı Pin
en etkili et beni ilacı

Et Beninin Çeşitleri Var mı?

Et benleri hemen hemen vücudun her bölgesinde meydana gelebilen benlerdir. Meydana geldiği cilt ile aynı renklerde olan et benlerinin çeşitleri de olabilir. Deri yüzeyinde et benlerinin en sık görüldüğü yerler koltuk altı, boyun, kasık, göz kapakları, uyluklar ve göğüs çevresi olmaktadır. Her bölgede ve her kişide görülebilen et benlerinin farklı özellikleri bulunabilir ve tedavisi iin doktor gözetimine ihtiyaç vardır.

Et Beni İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vücudunda et beni çıkan kişiler çoğunlukla hangi bölüme ve hangi doktora başvuracaklarını merak ederler ve araştırırlar. Kişi, benlerinin tedavi edilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için dermatoloji bölümü ile iletişime geçmelidir. Dermatologlar kişiyi cilt hakkında bilgilendirir ve gerekirse tedavi seçeneklerini hastaya açıklar. Kişi, edindiği bilgiler ışığında benim yerime karar verir.

Et Beni Tedavisi İçin İlaç Var mı?

Bir cilt sorunu olarak hemen herkeste yaşanabilen ve daha çok estetik anlamda insanları rahatsız eden et benlerinin tedavisi için ilaç olup olmadığı merak ediliyor. Klinik ortamlarda daha çok cerrahi yöntemlerle tedavi edilen et benleri insanın sağlığına herhangi bir zararı olmasa da birçok kişi et benlerinin tedavi edilmesini istiyor. Et benlerinin tedavisi için geliştirilen birtakım ilaçlar bulunmakla birlikte en yaygın olarak et beni için kremler tercih ediliyor.

Eczanelerden güvenle alınabilecek olan et beni kremleri cilt yüzeyindeki kan damarlarının normale dönüşerek et benlerinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Kimileri evde doğal besinlerle ve doğal bitkilerle tedavi yöntemleri denese de bunların etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Et benleriniz varsa ve şikayetçiyseniz eczanenizden en etkili et beni kremlerini ve ilaçlarını sorarak satın alabilirsiniz.

Et Beni İlaçları Etkili mi?

Vücudunda et beni çıkan birçok kişi bunun tedavisini ararken doğal bitkisel ilaçların evlerde yapılıp denendiği de bir gerçek olsa da bunların bilimsel olarak kanıtı ve tedavi gerçekliği bulunmaz. Önemli araştırmalar ve klinik deneyler sonucunda geliştirilen et beni ilaçları eczanelerde satılmaktadır.

Tıp dilinde akrokordon olarak adlandırılan et benleri, daha çok kasık, boyun, koltuk altı ve genital bölgede görülür. Bu bölgelerde görülenler çok fazla rahatsız etmese de yüzde, göz kapaklarında görülen et benleri daha çok estetik anlamda rahatsız edici oluyorlar. İlerleyen yaşlarda daha fazla görülen et benlerinin genel olarak yirmili yaşlardan sonra daha çok görüldüğü bir gerçektir. Eczanelerde et benlerini tedavi edici, etkilerini ve boyutlarını azaltıcı ilaçlar bulmak mümkündür.

Eczanelerde Satılan Etkili Et Beni İlaçları Hangileridir?

Vücudunuzun neresinde çıkarsa çıksın ilk olarak et benlerinin boyutları önemseniyor. Daha büyük boyutlarda olan et benleri zaman zaman ele gelmesi, sürtünmeyle birlikte acı vermesi, kaşınmaya bağlı olarak tahriş olması gibi durumlarda acı hissi uyandırması rahatsız edebilir.

Çoğunlukla en fazla bir pirinç tanesi kadar büyüyen et benleri göz kapaklarında ya da yüzün görünen kısımlarında çıkması daha fazla tedavi yollarına insanları sevk eder. Eczanelerde satılan ve et beni tedavisinde etkili olan ilaçların hangileri olduğu herkesçe merak konusudur. Et benlerinin tedavisi için kullanılan ilaçların içeriğinin ne olduğu ve ne olması gerektiği de ayrıca araştırma konusudur.

Eczanelerde satışta bulunan ve et benlerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar genel olarak şunlardır;

 • Podofilm içerikli 25 ml topikal solüsyon ilaçları
 • Verrutol çözeltisi içeren solüsyonlar
 • Etkili siğil ilaçları
 • Endwarts siğil ve meme ucu kremi

Sayılan bu ilaçlar hakkında eczanelerden daha geniş bilgiler alınarak et beni görülen cildin yapısına da bağlı olarak dilenen ilaç kullanılabilir.

Eczanelerde Satılan Et Beni Kremleri

Et benlerinin tedavisinde kullanılan ve etkili oldukları klinik deneylerle de ispatlanan kremler de bulunmaktadır. Eczanelerden satın alınabilecek etkili et beni kremleri sprey olarak da bulunuyor. Vücut yüzeyinde oluşan kızarıklıklar, et benleri ve çeşitli lekelere karşı kullanılan krem ve spreylerin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Et benlerinin tedavisi sürecinde etkili olan ve eczanelerde bulunan krem ve spreyler söz konusu olduğunda şunlar söylenebilir;

 • Yüzde 5 aldara et beni kremleri
 • 25 ml oranında Hpvgent siğil önleyici kremler
 • Siğil önleyici ve tedavi edici kırk amber kremleri
 • Siğilleri kurutmak için bitkisel içerikli Kozmetik losyonlar

Vücudunuzda oluşan et benlerinin boyutları, oluştukları yerler ve rahatsızlık boyutuna göre eczanenizden en etkili et beni kremini satın alarak etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Aldara Yüzde 5 Et Beni Kremi

Asıl olarak kızamık tedavisinde kullanılan aldara yüzde 5 siğil ve et beni kremi, et benlerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Et beni oluşan bölgede harici olarak kullanılan kremlerin doktor tavsiyesi ile kullanılması her zaman tercih edilir. Muadili bulunmayan söz konusu kremin kullanma talimatlarına uyularak kullanılması ve gereğinden fazla kullanılmaması önemlidir.

Siğil Önleyici Hpvgent Krem

Kliniklerde 25 ml olarak üretilen siğil önleyici HPVgent kremlerini de eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Kürdan ya da benzeri bir malzemeyle et beninin ucu kaplanarak sürülen bu krem et beni içinde bulunan yağ asitlerini emerek yok etme özelliğine sahiptir. Doktor tavsiyesi ve kullanma talimatlarına uygun olarak kullanılmalıdır.

Et Beni İçin Kırk Ambar Kremi

Tamamen organik olarak doğal bitkisel ürünlerden elde edilen Kırk Ambar et beni ve siğil önleyici krem de söz konusu sorunlar için etkili şekilde kullanılmaktadır. Etkisi ve faydası kanıtlanmış olan kırk ambar kremini de eczanenizden satın alabilirsiniz.

Et Beni İçin Tensil Kozmetik Losyon

Et benleri ve siğiller için üretilen ve etkili bir tedavi süreci oluşturan tensil kozmetik losyonlar da eczanelerde satılmaktadır. Özel bir şişe içinde üretilen ve kullanma talimatlarına uyulduğunda oldukça etkili olan losyon, genital bölge dışında her alanda kullanılmaktadır. Et beni tedavisi için genel olarak haftada 2 ya da 3 kez kullanılması tavsiye edilir.

Et Beni Tedavisinde Lazer Yöntemi

Benlerin cilt üzerindeki yan etkilerinin insan sağlığını tehlikeye atmamakla birlikte kıyafet, saç ve kolye bağlayarak rahatsızlığa yol açabilir. Bu rahatsızlıklar kaşınma, sürtünme ve yaralanmalar şeklide yaşanabilir. Günümüzde lazer tedavisi ile et benleri tamamen ortadan kaldırılabilir. Uzman cerrahlar tarafından uygulanan lazerle et beni tedavisinde lokal anestezi de uygulanır. Sıvı nitrojen ve buz tedavisi de lazerle tedavi sonrasındaki süreçlerdendir.

Et Beni İlaçlarının Yan Etkileri

Genel olarak et beni için kullanılan ilaçların bilinen bir yan etkileri bulunmaz. Ancak kişinin cilt hassasiyeti nedeni ile kızarıklıklar ya da daha farklı olumsuzluklara karşı söz konusu ilaçların doktor tavsiyesi ile kullanılması ve kullanım şartlarına uyulması önemlidir.

Et Benleri Neden Çıkar?

YouTube video

En Etkili Et Beni İlacı Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Et beni en hızlı nasıl geçer?

Günümüzde lazer tedavisi ile et benleri tamamen ortadan kaldırılabilir. Uzman cerrahlar tarafından uygulanan lazerle et beni tedavisinde lokal anestezi de uygulanır. Sıvı nitrojen ve buz tedavisi de lazerle tedavi sonrasındaki süreçlerdendir.

5/5 - (29 oy aldı)
Yorum yapın

1