En İyi 5 Fondoten – Fondoten Önerileri

Fondötenler, en çok kullanılan ve tercih edilen makyaj ürünleri arasında yer alıyor. Bayanlar, cilt yapılarına ve renklerine göre fondöten çekişleri arasından seçim yaparak, ciltlerindeki renk farklılıklarını, leke izlerini kapatmaya çalışıyor.

Makyaj uzmanları en iyi 5 fondoten önerilerini yaparak, bayanların makyaj malzemesi seçimini kolaylaştırıyor. Cilt kusurlarını örtmek için fondöten seçimi yaparken cilt sağladığı düşünülmeli ve cilde zarar veren bileşenlere sahip olmayan ürünler seçilmelidir. Fondötenler, cilt tipine ve rengine uygun seçilmeye çalışılmalıdır.

Fondöten Ne İşe Yarar?

Fondoten önerileri incelendiğinde, popüler markalara ait ürünlerin ön plana çıktığı görülür. Fondötenler, cilt kusurlarının tamamen kapatılmasını ve daha düzgün, pürüzsüz bir cilt görüntüsünün ortaya çıkartılmasını sağlar. Ciltte oluşan renk uyuşmazlığı, leke, sivilce gibi cilt sorunlarının en iyi kapatıcısı ve tercih edilen makyaj malzemesidir. Günümüzde bayanların makyaj çantalarından eksik etmediği ve kullandığı kozmetik ürünlerdir.

Fondöten Nasıl Kullanılır?

Cilt kusurlarının kapatılması için fondöten kullanacak olanlar, nasıl kullanacaklarını iyi bilmelidir. Kullanım aşamalarını doğru uygulayanlar istedikleri görüntüyü elde edebilecektir.

 • İlk öne cilt iyice temizlenir,
 • Sünger yardımı ile fondöten cilt üzerine uygulanır,
 • Sünger ile fondöten cilt üzerine iyice yayılır ve kusurları kapatması sağlanır,
 • Renk uyumu yakalandığında sivilce, akne, leke izleri kapatılmış olur.
 • İnce tabaka olarak uygulanır ve cilt üzerinde kalın tabaka görüntüsü oluşumu önlenir,

Fondöten uygulama pratiğine sahip olan kadınlar, gün içeresinde makyaj tazeleme yöntemi ile ilk görünümlerini her zaman en iyi konumda tutarlar.

Fondöten Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Cilt kusurlarının örtülmesi için fondöten kullanılacağı zaman dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi, fondöten ile ten renginin uyum olmasıdır. Renk uyumu olmadığında, farklı bir görüntü ortaya çıkabilecektir.

Fondötenin cilde daha iyi oturması için fırça, sünger, kağıt havlu gibi ürünler kullanılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise fondöten miktarının doğru ayarlanmasıdır. Fazla miktarda fondöten kullanmak, gün içerisinde cilt görüntüsünün bozulmasına ve istenmeyen görüntünün ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Toz Fondöten Kullanımı

En iyi fondöten ürünleri, farklı formlarda üretilerek kullanıcılara sunuluyor. Toz fondöten ürünler pudra ürünler olarak isimlendirilebiliyor. Cilt bakımlarında kusurların kapatılmasında minimal ağırlık oluşturan ve kolay uygulanabilen ürünler arasında toz fondötenler yer alıyor.

Toz fondötenler, kuru ve nemli olmak üzere iki yöntemde uygulanabiliyor. Kuru sünger kullanarak yapılan uygulamalarda, cilt üzerinde kadifemsi bir doku oluşturulur. Nemli sünger ile yapılan uygulamalarda ise yüksek kapatıcı özelliği kullanılır ve cildin daha pürüzsüz görüntüye sahip olması sağlanır.

En İyi 5 Fondöten

En iyi fondöten seçimi her zaman cilt tipine ve rengine göre yapılır. Kadınlar, mevsim şartlarına göre makyaj yaparlar ve fondöten seçimlerini de yaz ve kış fondötenleri olarak seçmeye çalışır. En popüler olan 5 yaz fondöten önerileri arasında şunlar yer alabiliyor.

 • L’Oreal Paris True Match Fondöten,
 • NYX Professional Makeup Born To Glow Fondöten,
 • Maybelline Fit Me Fondöten,
 • Lancome Tein Idole Ultra Wear Fondöten,
 • YSL Beauty Toche Eclat Fondöten,

Kozmetik sektöründe çok sayıda fondöten markası ve modeli yer alıyor. Her birisinin kullanım özellikleri farklı olduğu için herkes cilt yapısına göre seçim yapabiliyor.

Fondöten Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkesin amacı kusursuz bir makyaj yapabilmektir. Kusursuz makyaj ise kaliteli ve doğru fondöten seçimi ile olur. Fondöten seçiminde ilk önce cilt tipine uygun olan modeller seçilmelidir.

Yağlı cilde sahip olanlar parlama kontrolü sağlayan, kuru cilde sahip olanlar ise nemlendirici özelliği bulunan fondötenleri seçmelidir. Renk uyumlu seçim yapmak için eliniz üzerinde deneme yapmamalısınız. El ile cilt rengi farklıdır. Diğer hususlardan birisi de fondötenin yapısıdır. Fondöten çeşitleri, serum, köpük, krem, stick, likit fondötenler olarak ayrılıyor ve cilt yapısına göre seçim yapılmalıdır.

L’Oreal Paris True Match FondötenPin
L’Oreal Paris True Match Fondöten

L’Oreal Paris True Match Fondöten

Kullanıcılar ve makyaj uzmanları tarafından önerilen fondötenlerin başında gelen L’oreal paris true match fondöten en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Her cilt yapısına uyumlu özelliği ile ten rengi ve cilt bakımı yapan fondöten türüdür. Düzenli kullanıldığında 2 hafta sonunda cilt kalitesinin artmasını sağlıyor. İçeriğinde yer alan aloe vera, hyaluronik asit, antioksidan ile cilt bakımı yapılmasını sağlıyor.

L’Oreal Paris True Match Fondöten Kullanımı

Fondöten seçimi yaparken hem cilt bakımı hem de makyaj özellikleri kullanılmalıdır. L’oreal paris true match fondöten sahip olduğu içeriği ile ciltte dolgunlaşma etkisi oluşturuyor ve cilt renk tonunun eşitlenmesini sağlıyor. Fondöten kullanımı, cildin sağlıklı ve ışıltılı bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Ciltte yer alan ince çizgi ve kırışık görünümler ortadan kaldırılır.

NYX Professional Makeup Born To Glow FondötenPin
PinPinNYX Professional Makeup Born To Glow FondötenPinPin

NYX Professional Makeup’ın Bron To Glow Fondöten

Günlük hayatında ya da özel günlerinde doğal bitişli ve aydınlık makyaj tercih edenler, NYX Professional makeup’ın born to glow fondöten seçimi yapabiliyor. Fondöten önerisinde bulunanlar, jojoba yağı ve E vitamini ile cildi nemlendirdiğini ve beslediğini belirtiyor. Kapatıcılık özelliği yüksek olduğu için tek kat uygulama ile ciltteki kusurları rahatlıkla gizleyebiliyor. 45 farklı renk seçeneği olduğu için her ten rengine uyumlu çeşitleri vardır. Doğru tekniklerle uygulandığında 12 saate kadar kalıcı etki oluşturabiliyor.

Maybelline Fit Me FondötenPin
Maybelline Fit Me Fondöten

Maybelline Fit Me Fondöten

Fondöten kullanımı ile ciltteki yağın verdiği parlaklık önlenmeye ve daha mat bir görüntü oluşturulmaya çalışılır. Maybelline fit me fondöten ürünü, cildin gün boyu mat ve doğal görünmesini, akne, leke, renk uyumsuzluğu gibi kusurların örtülmesini sağlar. Pürüzsüz bir cilt için önerilen en iyi fondötenlerden birisidir. Son yıllarda her zaman en popüler fondötenler listesinde yerini alıyor.

Maybelline Fit Me Fondöten Özellikleri

En iyi fondötenleri inceleyenler, her zaman listede yer alan Maybelline Fit Me fondöten ürünün yapısını ve özelliklerini inceleyebiliyor. Fondöten özellikleri olarak şunlar sayılabiliyor.

 • Kil içeren formüle sahiptir ve ciltteki parlamayı kontrol altında tutar,
 • Doğal ve mat bitiş sağlar,
 • Ciltteki gözenek görünümlerini gizler,
 • Çok ince bir yapıya sahip olduğu için cilt üzerinde kolay dağılır ve hafif etki oluşturur,
 • Orta kapatıcı özelliğe sahiptir,
 • Renk seçenekleri sayesinde cilde uygun renk bulmak kolaydır,

Maybelline fondötenler 20 farklı renk tonunda sunulduğu için herkes sevdiği ve cildine uygun olanı kolay bulabilecektir.

Lancome Tein Idole Ultra Wear FondötenPin
Lancome Tein Idole Ultra Wear Fondöten

Lancome Teint Idole Ultra Wear Fondöten

Günlük hayatta karşılaşılan zorlu anlar ve hava şartları cilt yapısını ve yapılan makyajları etkiliyor. Zor zamanlarda bile dayanıklı bir makyaj yapmak ve kullanmak isteyenler, Lancome teint idole ultra wear fondöten ürününü tercih edebiliyor. Kalıcılık etkisi çok yüksek olan en favori fondötenler arasında yer alıyor.

Lancome Teint Idole Fondöten Özellikleri

Günlük koşuşturmalarda yapılan makyajın kalıcı olmasını isteyenlerin tercih ettiği fondötendir. Sahip olduğu özellikler her zaman önerilen ve tercih edilen fondötenler arasında yer almasını sağlıyor.

 • Tere, neme, suya karşı dayanıklı bir formüle sahiptir,
 • Ciltte mat görüntü oluşturulmasını sağlar,
 • Konforlu bir kullanıma sahiptir,
 • Cilt ile tamamen bütünleştiği için gün boyu ağırlığı hiç hissedilmez,
 • İnce yapısı ile cildin nefes almasını sağlıyor ve maske etkisi oluşturmuyor,
 • 40 farklı renk türü bulunuyor,
 • Yüksek kapatıcılığı vardır.

Her makyaj yapan, kusursuz bir ten görünümüne sahip olmayı hedefler. Bunu kolaylıkla başarmanızı sağlayan fondöten türüdür.

YSL Beauty Touche Eclat FondötenPin
YSL Beauty Touche Eclat Fondöten

YSL Beauty Touche Eclat Fondöten

Herkesin giyimde olduğu gibi makyajda da tercihleri farklı olabiliyor. Işıltılı ve aydınlık ten görünümüne sahip olmak isteyenle, makyaj için YSL beauty touche eclat le teint fondöten ürününü tercih ediyor. Ciltteki kusurları kapatırken doğal bir ışıltıya sahip olunabilmesi için en iyi seçeneği sunuyor.

Orta derece kapatıcılık özelliğine sahiptir. Nemli bir bitiş sağlıyor ve cildi aydınlık bir görüntüye ulaştırıyor. Cilde nefes aldıran bu fondöten ürünü aynı zamanda 24 saate kadar kalıcı etkiye sahiptir. İçeriğinde yer alan ebegümeci, kadife ve gliserin sayesinde cildin gün boyu nemli kalmasını da sağlıyor.

Fondöten Önerilerini İnceleyin

Makyaj yöntem ve taktikleri kadar kullanılan ürünlerin kalitesi de önemlidir. Makyajın vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan fondötenleri seçerken yapılan önerilere dikkat edilmelidir.

Cilt yapılarına göre farklı öneriler yapılırken, fondötenler, ince yapılı, mat bitişli, aydınlık bitişli, nemli bitişli fondötenler şeklinde gruplandırmalar yapılabiliyor. Her cilt rengine ve yapısına göre farklı markalara ait farklı fondöten modelleri öne çıkartılır. Bu listelemeler, kullanıcı yorumlarına, yapılan çalışmalara ve fondöten içeriklerine göre yapılıyor. Cilt tipine ve yapacağın makyaj ihtiyaçlarına göre en uygun olanı risk almadan seçebilmen için en iyi olanlar hakkında önerilerde bulunuluyor.

Kaş Sabitleyici Kullananlar ve Öneriler içeriğimize de ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

5/5 - (60 oy aldı)
Yorum yapın

2