Furacin Merhem Yüze Sürülür Mü?

Son dönemlerde çok yaygın bir kullanım alanı kazanan Furacin merhem, vücutta bakteri oluşumunu engeller. Aynı zamanda mevcut bakterilerin çoğalmasına da engel olur. Merhemin yüze sürülüp sürülemeyeceği, bu ürün hakkında merak edilen konulardan biridir.

Bu kremin yüz bölgesine sürülmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Eğer yüzünüzün herhangi bir yerinde problem varsa Furacin kullanımı yapabilirsiniz. Merhem, sorunlu bölgenin hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlayacaktır.

Ancak yüzünüze sürmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Kremi kullanabilmeniz için doktor reçetesine ihtiyacınız olacaktır. Uzmandan onay aldıktan sonra merhemi rahatlıkla kullanabilir ve yüzünüzün çeşitli bölgelerine sürebilirsiniz.

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

Furacin merhem şu gibi durumlar için kullanılabilir:

 • Yanıklar
 • Cilt enfeksiyonları
 • Ameliyat yaralarının iyileşmesi

Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda Furacin merhem kullanımı yapabilirsiniz. Ancak bu kullanımı yapmadan evvel, doktorunuzdan reçete almak zorundasınız. Aksi halde ürünü alamazsınız.

Antiseptik bir özellik taşıyan bu ilaç, genellikle ameliyat yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmelerini ve bu yaraların enfeksiyondan korunmalarını sağlar. Bunun haricinde cilt problemleri için de kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bakteri öldürme konusunda çok etkilidir.

Bu yüzden yaraların büyümesini engelleme konusunda birebirdir. Merhemi doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun haricinde gazlı bezle de uygulama yapabilirsiniz. Her iki kullanımda da etkisini gösterecektir.

Furacin Merhem Neye İyi Gelir?

Furacin merhem şu durumlara iyi gelir:

 • Vücudun, mikroplarla daha iyi savaşmasını sağlar.
 • İltihabın sökülmesini sağlar.
 • Deri bozukluğunu düzeltir.
 • Deri üzerinde deformasyon oluşmasına engel olur.
 • Ameliyat sonrasında meydana gelen dikiş izlerinin iyileşmesini sağlar.
 • Yaradaki enfeksiyonu azaltır.
 • Yanığa iyi gelir.
 • Pyoderma tedavisi için faydalıdır.
 • İltihaplı sivilcelerin iyileşmesinde kullanılır.
 • İnvaziv enfeksiyonunun gelişmesine engel olur.
 • Akneleri yok eder.
 • Ciltteki yara, kesik ve hasarları giderir.
 • Cilt enfeksiyonlarına çözüm sağlar.

Bu gibi durumlara iyi gelen Furacin merhem, hem hızlı hem de sağlıklı bir iyileşme süreci ortaya çıkarır.

Furacin Merhem Yan EtkileriPin
Furacin Merhem Yan Etkileri

Furacin Merhem Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın içeriğinde farklı farklı bileşenler bulunuyor. Bu bileşenler, iyileşmenin hızla gerçekleşebilmesi için gereklidirler. Ancak bazen istenmeyen sonuçların da ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Bu durumda kullanılan ilacın yan etkileri oluşur. Furacin merhem için de durum aynıdır. Bileşenlerinden dolayı birtakım yan etkileri ortaya çıkarabilir. Cilt söküntüsü, şişlik ve kaşıntı, bu ilacı kullandığınız zaman karşınıza çıkacak yan etkilerden biridir. Ayrıca yeni bir enfeksiyon oluşumu da meydana gelebilir.

Bu durumda tıbbi bir müdahaleye gerek duyulabilir. Kulak yolunda veya kulak içerisinde tahriş oluşumu olabilir. Boğazda ve yüzde şişlik, nefes almakta zorluk, kurdeşen, karın ağrısı ve lokal ödem gibi reaksiyonlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Furacin Merhemi Kimler Kullanamaz?

Furacin merhem, herkes için uygun olmayan ilaçlardan biridir. Bu nedenle reçetesiz satılması da uygun değildir. Öncelikle bebekler için uygun değildir. Bebeğinizin cilt problemleri için bu merhemi tercih etmemelisiniz.

Çünkü onların ciltleri çok hassastır. İlacın bileşenlerine karşı dayanıklı olmayabilirler. Bunun yanı sıra hamile ve emziren kadınlar da bu merhemi kullanamazlar. Bu ilacı kullanmak istiyorsanız, alerjik bir durumunuz olmamalıdır.

Furacin kullandığınız zaman herhangi bir alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, kullanıma hemen son vermeniz gerekiyor. Burun içi, ağız boşluğu ve göz çevresine kesinlikle sürülmemelidir. Aynı zamanda açık yaralara doğrudan uygulama yapılmamalıdır.

Furacin Merhem Sivilceye İyi Gelir Mi?

Özellikle de ergenlik dönemine girildiği zaman sivilce çıkmasında yoğun bir artış yaşanır. Bu dönemde yaşanan hormonal değişiklikler, iltihaplı sivilcelerin çıkmasına yol açar. Bu da çirkin bir görüntü ortaya çıkarır.

Gençler, sırf bu sivilceler yüzünden dışarıya çıkmaz istemezler. Böylece özgüvenlerini kaybetmeye başlarlar. Furacin merhemin faydaları göz önüne alındığı zaman bu ilacın sivilce lekelerine iyi gelen bir etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Ancak sivilcelerinize uygulama yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bunun dışında bilinçsizce bir kullanım yapmanız çok yanlıştır. Çünkü Furacin merhem herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir.

Furacin Merhem Genital Bölgeye Sürülür Mü?

Furacin merhem, çok çeşitli bölgelerde kullanılabilen bir ilaçtır. Ancak hangi bölge için kullanım yaparsanız yapın, çok dikkatli olun. Bu merhemin genital bölgeye sürülmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Ancak kullanım sırasında son derece hassas hareket etmeniz gerekir. İlacın vajinaya değmemesine dikkat etmelisiniz. Çünkü ürünün bileşenlerine ve genel kullanım özelliklerine bakıldığı zaman vajinaya sürülmemesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu tür kullanımlar için yine de doktora danışmak gerekiyor.

Merhemi, genital bölgede vajina ve makat kısımlarına kesinlikle sürmemelisiniz. Ama doktorunuz reçete ederse vajinaya ya da makata kullanmanızda sorun olmaz.

Furacin Merhem Yanık İçin Kullanılır Mı?

Furacin merheme aynı zamanda yanık merhemi denilmesi de doğrudur. Çünkü yanık tedavisinde tercih edilen ilaçlardan biridir. Ayrıca güneş yanıkları için de kullanılabilir. Ancak yanığın türüne bakmaksızın kullanım yapmak istiyorsanız, öncelikle doktora gitmeniz gerekmektedir.

Eğer doktorunuzdan onay almazsanız, Furacin merhemi kullanmamalısınız. Yanığın çok hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan bu merhem, 1. ve 2. derece yanıklara birebirdir. Uzmanına danışarak kullanım yaptığınızda doğru etkilerle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Bunun haricindeki kullanımlar için tavsiye edilmeyen bir üründür.

Furacin Merhem Tahrişe İyi Gelir Mi?

İnsan derisi, olumsuz durumlara maruz kaldığı zaman hemen tahriş olabilir. Bu tahrişler, kötü bir görüntü ortaya çıkarırken aynı zamanda canınızın yanmasına da sebep olabilirler. Ancak Furacin merhem sayesinde tahrişlerden hızlıca kurtulabilmeniz mümkündür. Hasar ve zedelenmeden dolayı ortaya çıkan tahrişler, bu merhemle kolayca iyileşecektir.

Özellikle de hassas bir cilt yapınız var ise Furacin merhemle tanışmanız gerekir. Ancak bu tanışma, doktorunuzun önerisi ile olmalıdır. Bazı insanlar, doktorlarına danışmadan Furacin kullanmaya başlarlar. Ama iyileşeyim derken daha fazla tahrişle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Furacin Merhem Pişik İçin Kullanılır Mı?

Pişik, hem küçüklerin hem de büyüklerin yaşadığı bir problemdir. Özellikle de yaz sıcaklarında daha sık ortaya çıkan bir sorundur. Eğer pişik gibi rahatsız edici bir probleminiz var ise Furacin merhemi kullanabilirsiniz.

Ancak bebeklerde meydana gelen pişikler için tavsiye edilmeyen bir üründür. Bunun yanı sıra yetişkin bireyler, kullanım yapmak istedikleri zaman doktorlarından reçete alabilirler. Eğer ilacın kullanımına uygun biriyseniz, doktorunuz ilacı size tavsiye edecektir.

Önerilen şekilde uygulama yaptığınızda pişiğiniz kısa zamanda iyileşecektir. Antiseptik özelliğine sahip olan bu ilaç, reçetesiz kullanıldığı zaman büyük bir riske sahiptir. Özelikle de bebeklerinizi bu ilaçtan uzak tutmalısınız.

Furacin Merhem Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Cilt lekeleri, hemen hemen birçok insanın problemlerindendir. Furacin merhem, cilt üzerinde bakteri oluşumuna engel olur. Ayrıca bu bakterilerin dağılmasını ve çoğalmasını da engeller. Yaraların iyileşmesini sağlayan bu merhem, aynı zamanda cilt lekeleri için de kullanılabilir. Ama doktor tavsiyesi almanız çok önemlidir.

Furacin krem, enfeksiyon önleyici bir güce sahiptir. Ancak bu ürünü kullanan herkes, cilt lekelerinden kurtulamayabilir. Çünkü ürünün etkileri arasında böyle bir durum bulunmuyor. Lekeden kurtulup kurtulamayacağınız doktor tarafından bilinir. Bundan dolayı gereksiz yere umut etmek yerine doktorunuza danışarak kullanım yapmalısınız.

Furacin Merhem Burun İçine Sürülür Mü?

Bu merhemin sürülmemesi gereken yerler bellidir. Furacin merhem alan kişiler, bu bölgeleri iyi bilmek zorundadırlar. Burun içi, Furacin‘in sürülmemesi gereken yerlerden biridir. Çünkü bu bölgeler çok tehlikelidir. Stres ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı burunda yaralar meydana gelebilir.

Bunun sonucunda ağrı, ateş ve acı hissetmeniz kaçınılmazdır. Bu olumsuzluklardan kurtulabilmek için kullanabileceğiniz bir krem aramaya başlarsınız. Mükemmel etkileri ile dikkat çekmeyi başaran bu ilaç, sizin de dikkatinizden kaçmayacaktır. Ancak bu ürünü burun içerisine uygulamanız çok tehlikelidir. Bu tip bölgesel sorunlarınızın tedavisi için başka kremleri denemeniz gerekir.

Furacin Merhem Çıbana İyi Gelir Mi?

Çıban, iltihap içeren cilt problemlerinden biridir. Ayrıca ağrı yaşanmasına neden olan rahatsızlıktır. Furacin merhemin antiseptik olması, çıbanın kolay bir şekilde iyileşmesini sağlar. Eğer vücudunuzda bu tip bir sorun var ise doktorunuza danıştıktan sonra merhemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Furacin Merhem Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu merhem, çok güçlü bileşenlere sahiptir. Bu bileşenlerden bazıları alerjik reaksiyona neden olabilir. Bundan dolayı uygulama öncesinde kullanma talimatlarına bakmanız gerekir. Merhemin, cilt lezyonlarına, iltihaplı aknelere, ameliyat yaralarına ve iltihaplı-bulaşıcı cilt hastalıklarına iyi geldiğini bilmeniz gerekiyor.

Tedavi süreci boyunca kızarıklık, şişlik, ağrı veya kaşıntı gibi durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, ürünü kullanmayı bırakarak doktora gitmelisiniz. Eğer böbrek hastasıysanız da yine doktor kontrolünde merhem kullanımı yapmalısınız. Furacin, çok hızlı etki göstermesiyle tanınan bir merhemdir.

Eğer bunun tam aksi bir durum yaşarsanız, yaralarınız daha kötüye giderse derhal doktora gitmelisiniz. Ürünün ağzınıza, gözünüze ve burnunuza temas etmesine engel olunuz. Eğer herhangi bir bulaşma söz konusu olursa bölgeyi hemen yıkayınız. Yıkama sırasında bol miktarda su kullanınız. Emziren ve hamile kadınların, bu ilacı tıbbi gözetimle kullanmaları gerekiyor.

Furacin Merhem Dolamaya İyi Gelir Mi?

Dolama, bir insanın yaşam kalitesinde yüksek bir düşüş meydana getirir. Son derece acılı ve ağrılı bir sorundur. Bundan dolayı her insan bu problemden en kısa sürede kurtulmak ister. Parmak boğumunun olduğu bölgelerde ortaya çıkan dolama, iltihaplı bir sorundur. İltihap temizleme konusunda çok etkili olan Furacin, dolamada da aynı etkiyi gösterir. Eğer bu rahatsızlık için Furacin merhem kullanacaksınız, önce doktora gitmeniz gerekecektir.

Furacin Merhem Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Bu ilaç, birçok cilt sorununda kullanılabilir. Ama çatlak gibi problemler için uygun değildir. Bu nedenle çatlak tedavisinde tercih edilmez. Bu problem için farklı kremlere göz atabilirsiniz.

Furacin Merhem Kaşıntıya İyi Gelir Mi?

Kaşıntı, çok çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir sorundur. Furacin krem, kaşıntı, batma, yanma ve kızarıklık söz konusu olduğunda tavsiye edilen bir merhemdir. Kaşıntının yoğun bir şekilde azalmasını sağlar. Cilde yoğun miktarda rahatlık verir. Merhemi kullanır kullanmaz bir rahatlama meydana gelecektir. Eğer beklediğiniz bir etkiyle karşılaşmazsanız, ürünün kullanımına son vermelisiniz.

Furacin Merhem Açık Yaraya Sürülür Mü?

Farklı cerrahi işlemlerde ve ameliyatlarda kullanılan Furacin, açık yaralara uygun olmayan bir merhemdir. Cerrahi işlemlerde ve ameliyatlarda kullanırken doktor gözetimi şarttır. Bunun dışında kullanılması önerilmez.

İltihaplı cilt problemlerinin bir numaralı ilacı olan Furacin, birçok doktor tarafından önerilen merhemlerdendir. Ayrıca çok hızlı etki ediyor olmasından dolayı da yaygın şekilde kullanılıyor. Ama bu ürünün herkese uygun olmadığını bilmeniz gerekiyor. Bunu anlamak için doktorunuzla konuşmanız gerekir. Eğer rahatsızlığınızın tedavisi için bu merheme ihtiyacınız var ise doktorunuz size reçete yazacaktır. Uzmanlar, bu ilacın her zaman reçete ile kullanılması gerektiğini dile getirmektedirler. 

Furacin Merhem Video

YouTube video

Furacin Merhem Video

Furacin Merhem Sıkça Sorulan Sorular

Furacin krem ne işe yarar?

Yanık, cilt enfeksiyonları gibi durumlar söz konusu olduğunda Furacin merhem kullanımı yapabilirsiniz. Ancak bu kullanımı yapmadan evvel, doktorunuzdan reçete almak zorundasınız.

Furacin yaraya iyi gelir mi?

Cilt enfeksiyonları, kesikler ve pansumanlarda kullanılır. Ancak ilaç türevlerini doktorunuza danışmadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

4.9/5 - (8 oy aldı)

“Furacin Merhem Yüze Sürülür Mü?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1