Kahverengi Benleri Geçiren Krem

Kahverengi benler, vücutta çeşitli şekillerde bulunur. Açık renklerde ve düz olan kahverengi benlerin zararsız olduğu bilinir. Ancak daha koyu renklerde ve kabarık benlerin kanser riski taşıdığı bilinir. Bu sebeple benler vücutta eğer sıra dışı bir görüntüde bulunuyor ise acilen bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekir. Eğer bu kahverengi ben kanser riski taşıyor ise, lokal anestezi yöntemi ile cerrahi operasyon yapılır.

Güneş Koruyucu Kullanın: Güneşe maruz kalmak, benlerin oluşumunu ve koyulaşmasını artırabilir. Güneş koruyucu kullanmak, benlerin oluşumunu önleyebilir veya mevcut olanların koyulaşmasını engelleyebilir.

Kahverengi Ben Nedir?

Kahverengi benler, tıp dilinde melanositik nevüs olarak bilinen genellikle zararsız oluşumlardır. Kahverengi benler, vücutta bulunan pigment hücrelerinin çoğalması sonucunda oluşur. Bu benlerin doğuştan oluşabileceği bilindiği gibi, çevresel etkilerin sebebi ile sonradan da gelişebildiği bilinir.

Kahverengi Benler Ne Şekilde Görülebilir?

Kahverengi benler deride, açık pembeden koyu kahverengiye kadar farklı renklerde görülebilir. Sonradan oluşan benlerin, zaman geçtikçe renklerinin koyulaştığı bilinir. Bu benlerin vücutta düz olarak bulunabileceği gibi, kabartı şeklinde de bulunabileceği biliniyor.

Kahverengi Benler Ne Zaman Oluşur?

Kahverengi benler, doğuştan da sonradan da oluşabilir. Doğuştan oluşmuş bir kahverengi benin, zaman geçtikçe fazla güneşe kalmak gibi çevresel faktörlerin etkisiyle daha da gelişip kalınlaşabildiği biliniyor. Ancak bu her zaman olmayabiliyor.

Doğuştan oluşan her kahverengi ben, zamanla kalınlaşma göstermeyebiliyor. Nevüs olarak bilinen kahverengi benler, çoğu zaman istenmeyen görüntülere sebebiyet verir. Bu sebeple kahverengi benlere sahip kişilerin çoğu, benlerden kurtulmanın yollarını arar.

Pin
Kahverengi Benleri Geçiren Krem

Kahverengi Benler Neden Çoğalır?

Kahverengi benlerin, vücutta çoğalmasının en büyük çevresel etkisi güneş ılığıdır. Güneş ışınlarında bulunan UVA ve UVB ışınları, cilt için fazlasıyla zararlıdır. Bu ışınların erken kırışıklık, deri kanseri, ben oluşumu gibi birçok olumsuz etkisi bulunur. Güneş ışınlarının deriye ulaşması İle melenosit adı verilen pigment hücrelerinde artış meydana gelir. Ciltte meydana gelen bu pigment artışı;

 • Yeni ben oluşumu
 • Ciltte bulunan mevcut düz benlerin kalınlaşarak kabarık bir görüntüye ulaşması
 • Ciltte bulunan mevcut benlerin renklerinin koyulaşması

gibi olumsuz etkiler meydana getirir. Dolayısıyla güneş ışığının bu zararlı etkilerinden kurtulmak için, güneşe çıkmadan önce uygun güneş kremi kullanmak doktorlar tarafından tavsiye edilir. Yüksek koruma faktörü sağlayan bir güneş kremi kullanmanın, güneş ışınlarının yarattığı bu olumsuz etkileri azalttığı bilinir.

Ben Tipleri Nelerdir?

Benler vücutta çeşitli tiplerde bulunur. Ben tipleri;

 • Doğumsal pigmente nevüs
 • Halo nevüs
 • Çiller
 • Sıra dışı benler

Doğumsal pigmente nevüs, yeni doğan bebeklerin %1’inde görülen ben tipidir. Küçük veya büyük boyutlarda olabileceği bilinir. Halo nevüs, etrafı beyaz olan ben tipleridir. Bu benler genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde oluşup, zamanla yok olurlar. Çiller, beyaz tenli kişilerde oluşan benlerde.

Küçük, açık kahverengi ve düz benler olarak bilinir. Genellikle güneşe maruz kaldıkça renklerinin koyulaştığı bilinir. Atipik nevüs olarak bilinen sıra dışı benler, anormal görüntü oluşturan benlerdir.

Bu benler, cilt kanserine yakalanma riski taşır. Büyük, koyu renkli ve düzensiz bir görüntüde olduğu için kişilerin istemediği görüntüler oluşturan benlerdir. Bu dört farklı ben tipinin tehlikeli olup olmadığı, nasıl geçeceği gibi soruların doğru cevabına ulaşmak için uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Kahverengi Benlerde Neden Değişiklikler Olur?

Kahverengi benler, birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bu faktörlerin bir kısmı genetik yatkınlık olarak bilinir. Genetik yatkınlık faktörleri; açık ten rengine sahip olma, hassas cilt yapısına sahip olma ve ailede bulunan cilt kanseri riski şeklinde bilinir.

Çevresel faktörlerden ise en bilineni güneş ışınlarının zararlı etkileridir. Bu sebeplerden dolayı kahverengi benlerde zaman zaman değişiklikler meydana gelir. Eğer var olan bir benin şeklinin, renginin veya boyutunun değiştiği gözlemlenirse hemen bir dermatoloji uzmanına gidilmesi gerekir.

Kahverengi Benler Nasıl Tedavi Edilir?

Kahverengi benler genellikle düz ve zararsız benlerdir. Vücutta bir zararı olmasa da, kişi görsel olarak rahatsız olduğu için de bazen tedavi etmek isteyebilir. Kahverengi benlerin tedavi yöntemleri;

 • Traşlama tipi biyopsi
 • Benin cerrahi operasyonla alınması

Hangi benin, hangi yöntemle tedavi edileceği dermatoloji uzmanı tarafından belirlenir. Ve daha sonra uygun yöntem belirlenip uygulanır. Kahverengi benlerin tedavi sürecinde, doğru tahlil ve analizler yapılarak uygun tedavi yönteminin belirlenmesi oldukça önemli bir konudur.

Pin
Benler Nasıl Geçer?

Dermatoskopi Nedir?

Dermatoskopi, deri yüzeyini gösteren bir mikroskoptur. Eskiden teknoloji bu kadar gelişmediğinden, bu işlemin fotoğraf çekilerek yapıldığı biliniyor. Ancak günümüzde bu işlem, bilgisayar yardımı ile uygulanıyor.

Deriyi olduğundan 10 kat daha büyük göstermeye yarayan bu işlem, benlerin haritasını çıkarmayı sağlıyor. Dermatoloji uzmanı, dermatoskopi ile çıkardığı ben haritasına göre tedavi yöntemi belirler. Bu işlem uzun sürece yayılan bir işlem olarak bilinir. Rahatsız olunan ben, dermatoloji uzmanı tarafından dermatoskopi işlemi uygulanır ve düzenli aralıklarla kahverengi benlerde meydana gelen değişimler takip edilir.

Bu sürecin minimum 3 ile 6 ay arasında, maksimum 1 sene sürdüğü bilinir. Dermatoloji uzmanı tarafından takibi yapılan benler arasından şüpheli görünenler için operasyonlar yapılır.

Kahverengi Benler İçin ABCDE tanı yöntemi nedir?

ABCDE tanı yöntemi, kahverengi benlerin risk analizi için uygulanan bir yöntem olarak bilinir. A asimetri , B border, C colour, D diameter, E evolming olarak sınıflandırılır. Dermatoloji uzmanı bu tanı yönetimini uygulayarak kahverengi benin risk analizini yaparak tedavi yöntemini belirler. Bu risk analizi yapıldıktan sonra kahverengi benim tehlikeli ben sınıfında yer aldığı görünürse, cerrahi müdahale uygulanır.

Güneş Işığına Maruz Kalmaktan Dolayı Çıkan Kahverengi Benler Nasıl Geçer?

Güneş ışığına maruz kalınca benlerin rengi koyulaşabilir ve sayıları artabilir. Bu benlerin tedavisi için bir doktora başvurmak gerekir. Hem ilaç veya krem tedavisi hem de doğal yöntemlerle sorunun tedavi edilebileceği bilinir.

Ayrıca mümkün olduğu kadar yüksek koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanmak yeni ben oluşumu ve mevcut benlerin renklerinin koyulaşmasını engelleyen bir çevresel faktördür. Dermatoloji uzmanlarının, sadece yaz aylarında değil her mevsimde güneş kremi kullanılmasını tavsiye ettiği bilinir.

Kahverengi Benleri Aldırmak Zararlı Mıdır?

Hangi kahverengi ben tipinin hangi yöntemle alınacağı oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Doğru bir yöntem bir dermatoloji uzmanı yardımı ile belirlenir. Bu işlemin uygun yöntemle alınmasının bir zararı olmadığı bilinir. Ancak bu işleme operasyon uygulandıktan sonra, bölgeye yapılacak bakım da oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayrıca bu sürecin sonrasında çevresel faktörlerin etkilerinden de korunmak gerekir. Bu korunmaya, zararlı güneş ışınlarından korunmak örnek olarak verilebilir.

Kahverengi Benler Hangi Durumda Riskli Olabilir?

Benler vücutta birçok çeşitte bulunabilir. Boyut ve renk koyuluğu açısından diğerlerinden farklı görünen benler, rahatsız edici görüntü ve kanser riski taşıyan kahverengi benlerdir. Bu benler, doktorların uyguladığı ABCD yöntemi olan risk analizine göre belirlenir.

Bu yönteme göre; asimetrik olan, sınırları tam olarak belli olmayan, çağı 0,5 cm’den daha büyük ve hızla büyümeye devam eden, üst yüzeyinde kabarcıklar olan benler risk grubunda olan kahverengi benlerdir.

Bu özelliklerden en az bir tanesini fark etmek bile hemen bir dermatoloji uzmanına görünmek için yeterli bir sebeptir. Dermatoloji uzmanı, yaptığı tahlil ve tüm analizler sonucunda kahverengi benler için riskli veya riskli değil tanısı koyar.

Tehlikeli sınıfta olan riskli kahverengi benler, uygun operasyon yöntemi belirlenerek doktorlar tarafından yapılan cerrahi bir operasyonla alınır. Doktorlar, bu cerrahi operasyonu lokal anestezi yöntemi ile ağrısız bir şekilde gerçekleştirmek için çaba sarf ederler.

Kahverengi Benler Aldırılırken Acı Hissedilir Mi?

Kahverengi benlerin alınması gibi bir cerrahi operasyon söz konusu olduğunda, bu işlemin lokal anestezi ile yapıldığı biliniyor. Dolayısıyla operasyon sırasında bir ağrı hissedilmez. Ancak tabi ki de bu işlem bir cerrahi operasyon olduğundan herhangi bir acı hissedilirse bu durum da oldukça normal karşılanır.

Kahverengi Benler Aldırıldıktan Sonra İz Kalır Mı?

Kahverengi benlerin alınması durumunda iz kalmaması için doktorlar tarafından estetik dikişler yapılır. Genellikle bu operasyonlardan sonra iz kalmadığı bilinir. Operasyon sonrası, kahverengi benin bulunduğu bölgeye yapılan bakım da bu noktada oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu olarak bilinir.

Kahverengi Benlerden Kurtulmanın Doğal Yöntemleri Nelerdir?

Kahverengi benler, eğer düz ve zararsızsa ciltte çok kötü bir kötü oluşturmaz. Ancak büyük, kabarık ve kalın ise ciltte istenmeyen bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir. Çoğu zaman vücutta bulunan kahverengi benler, kişilerin rahatsız olduğu istenmeyen görüntüler oluşturan benler olarak bilinir.

Dolayısıyla kahverengi benlere sahip kişiler, bu benlerden kurtulmanın yollarını arar. Bu gibi durumlarda benlerin geçmesi için hem doğal hem de cerrahi yöntemler mevcuttur. Kahverengi benlerden kurtulmanın doğal yöntemler;

 • Sarımsak ezilir ve kahverengi benin olduğu bölgede bekletilir. Bir gün boyunca bekletilir. Bu işlem üç hafta gibi bir süre boyunca tekrarlanır.
 • Bir avuç dolusu kadar kaju fıstığı suyu atılır ve bir gece bekletilir. Ertesi gün iyice ezilerek hamur kıvamı getirilir. Ve bu işlem haftada 3 kere kahverengi benin üzerine uygulanır.
 • Kahverengi benin üzerine iyot damlatılır ve daha sonra vazelin sürülür.
 • Bir dilim ananas kesilir ve kahverengi benin üzerine masaj yaparak uygulanır. Bu işlem benim renginin açılmasına yardımcıdır.
 • Turp rendelenir ve hamur gibi olana kadar ezilir. Daha sonra kahverengi benin üzerine yapıştırılarak kuruması beklenir. Bu işlem düzenli aralıklarla takip edilir.
 • İncir kökü, kahverengi benin üzerine masaj yaparak uygulanır. Günde 3 defa bu işlem tekrarlanır.
 • Greyfurt suyu sıkılarak pamuk yardımı ile kahverengi benin olduğu bölgeye uygulanır. Bu işlem düzenli olarak uygulanır.

olarak bilinir. Bu yöntemler tamamen doğanın şifalı bitkilerinden faydalanılan yöntemlerdir. Etkili oldukları söylenir ancak tabi ki bir ilaç veya krem tedavisi kadar hızlı etkili değildir. Doktor önerisiyle kullanılan ilaç veya krem kullanımına ek olarak bu doğal yöntemlerin uygulanması daha da hızlı etki elde etme imkanına ulaşmasına yol açar.

Kahverengi Benleri Geçiren Kremler Hangileridir?

Kahverengi benleri geçiren birden fazla krem çeşitleri bulunduğu bilinir. Bu krem çeşitleri;

 • Expigment
 • Madecassol
 • Contraxtubex
 • Kazan
 • Nadixa

Ancak her kremin her beni geçirme konusunda başarılı olmadığı bilinir. Bu sebeple, kahverengi benlerin görüntüsünden rahatsızlık duyan kişilerin doktor tavsiyesi ile krem kullanması tavsiye edilir.

Aksi taksirde kullanılan kremlerden istenen etkinin alınamaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Ayrıca bazı durumlarda doktor önerisi üzerine, kahverengi benleri geçirmesi eczacılar el yapımı kremler hazırlar.

Bu el yapımı kremler, doktorların eczacılara vermiş olduğu özel formüller sayesinde yapılan kremlerdir. Dolayısıyla bu tedavilerle benlerin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak mümkün hale gelir. 

Et Benleri Neden Olur?

YouTube video

Et Benleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kahverengi benler nasıl yok edilir?

Benleri tamamen yok etmenin yolu radyo frekans’tır. Ancak günümüzde gelişen bilim ile bazı kremler düzenli kullanımda son derece faydalıdır.

Ben yok eden krem var mı?

Tek kullanımda yok edecek bir krem maleseef bugünün şartlarında bulunmamaktadır. Ancak günde 2 kez kulanımla 1 hafta gibi sürede çok silik duruma getiren kremler piyasada mevcut.

Ben aldırma ücreti ne kadar?

Ben aldırma ücretleri 2022 yılının haziran ayında 500 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. İşlemin yapılacağı hastaneye bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Güzellik ipuçları kategorimizde benzer içerikleri bulabilirsiniz. Tre Krem Kullananlar Ve Hakkında Yorumları içeriğimize de ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

5/5 - (5 oy aldı)

“Kahverengi Benleri Geçiren Krem” üzerine 30 yorum

 1. Kahverengi benler hakkında bilmediğim kadar bilgi edindim. Güneşin benler üzerinde bu kadar etkili olduğunu daha önce duymamıştım. Bu bilgiler çok faydalı teşekkürler.

  Cevapla
  • Kahverengi lekeleri gerçekten temizliyor güvenilir denemeyen pişman olur ben denedim fiyattıda çok uygun elinşze sağlık

   Cevapla
 2. Yüzümde çok fazla ben olduğu için rahatsız oluyorum bazen faydalı bir içerik oldu benim için teşekkür ediyorum emeğinize sağlık

  Cevapla
 3. Vay, her şeyi çok güzel açıklamışsınız kısa ve öz. Cerraha gidip aldırdıktan sonra çok acımaz herhalde küçük sonuçta.

  Cevapla
 4. Cidden böyle bir krem olduğunu bilmiyordum. Öğrendiğim zaman çok şaşırdım Kozmetik alanında çok ilerleme kaydedilmiş Bende almayı düşünüyorum Siteniz sayesinde çok şey öğrendim valla Teşekkürler ✨

  Cevapla
 5. Benim en çok korktuğum kahverengi siyah benler. Özenle nasıl aldırılması gerektiğini öğrendim çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 6. Ayy bendede birçok leke var bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum başka bir sayfada bulamadım bunu iyiki varsınız

  Cevapla
 7. Kremler kahverengi benleri nasıl yok ediyor zamanında 5 adet ben aldırma operasyonu geçirdim ilk defa benin kremler yardımıyla geçtiğini duyuyorum yani açıkçası kremler baya geliştirilmiş tebrik ediyorum emeğinize sağlık.

  Cevapla
 8. Kahverengi Benler bende de var ben bu yöntemleri deneyerek geçireceğim inşallah, iyi oldu bunları öğrendiğim. En detaylı ve açıklayıcı şekilde yazmışsınız .

  Cevapla
 9. Kahverengi Benler bende de var ben bu yöntemleri deneyerek geçireceğim inşallah, iyi oldu bunları öğrendiğim. En detaylı ve açıklayıcı şekilde yazmışsınız. Teşekkürler.

  Cevapla
 10. Kahve rengi benler hakkında birçok bilgi edindim gerçekten çok faydalı bilgiler edindim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler kalitenin adresi burası kolay gelsin başarılar diliyorum

  Cevapla
 11. Sayenizde çok bilgilendim bu konu hakkında elinize emeğinize sağlık gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş

  Cevapla
Yorum yapın

1