Konazol Kullananlar ve Hakkında Yorumları

İnsanlar saç bakımları ya da saç derilerinde yaşanan sorunlardan dolayı doğru şampuan ürünlerini kullanmak istiyor. Konazol şampuan, medikal bir şampuan ürünüdür ve doktor tavsiyesi ve reçetesi ile kullanılır. Konazol kullananlar ve hakkında yorumları bölümünde yer alan açıklamaları okuyanlar, mutlaka doktor tavsiyesi ve muayenesi sonrası kullanılması gerektiğini belirtiyor. Kullanıcı yorumlarında, kullanım sonrasında saç derisindeki pullanma ve diğer sorunların düzeldiği ve sadece sorunların görüldüğü dönemlerde kullanılmasının yeterli olduğu bilgiler yer alıyor.

Konazol Şampuan Nedir?

Konazol şampuan, standart şampuanlardan farklıdır ve doktor tarafından reçete edilen içeriğinde ketokonazol bulunan ilaçlı şampuandır. Kadın, erkek, yaşlı, genç her bireyin bir türlü geçmeyen, saç kepeklerinin giderilmesi ve tedavi edilmesi için kullanılır. Dermotoloji uzmanları, Aile hekimleri ve diğer doktorlar tarafından reçete edilebiliyor ve eczanelerden alınabiliyor. İsteyenler, eczanelerden reçetesiz olarak da temin edebiliyor. Saç derisinde oluşan mantar rahatsızlıklarına karşı iyi gelen ve kullanıldığında kısa sürede temiz ve kepeksiz saçlara sahip olmayı sağlayan ilaçlı şampuan ürünü olarak kullanılır.

Konazol Şampuan Faydaları

Şampuan içeriğinde yer alan kenakonazol maddesinden ismini alan bir şampuandır. İçerik maddesinin etkisi ile saç derisindeki mantar oluşumunu önler ve saçların daha güçlü, kepeksiz bir yapıya sahip olmasını sağlar. Konazol şampuan, saç ve saç derisi ile ilgili birçok fayda sağlıyor.

 • Ketakonazol maddenin antimikotik özelliğinden dolayı saç derisindeki mantarları öldürür,
 • Saç derisindeki mantarları temizler,
 • Saçlar mantardan temizlendiği için daha güçlü olur ve daha iyi beslenir,
 • Saç derisindeki sivilce oluşumunu engeller ve ortadan kaldırır,
 • Vücutta, el ve ayaklardaki mantarlara iyi gelir,

Kullanımda faydanın görülebilmesi için mutlaka doktor muayenesi sonrasında ve önerisi üzerine kullanılmalıdır.

Konazol ŞampuanPin
Konazol Şampuan

Konazol Şampuan İçeriğinde Neler Var?

Konazol şampuan ürünü medikal bir üründür ve içeriğindeki ana etken madde ketakonazol maddesidir. Ketakonazol ana etken maddenin yanında yardımcı maddeler, sodyum hidroksit, gliseril kokoart, sodyum lauril eter sülfat gibi çeşitli maddelerde bulunuyor. Konazol şampuanın kullanım amacı, saç derisinde oluşan mantarların temizlenmesidir. İçerik maddesi olan ketakonazol, mantarların öldürülmesini ve temizlenmesini, saçlarda oluşan kepek sorununun giderilmesini sağlıyor.

Konazol Şampuan Yan Etkileri Var Mı?

Medikal şampuan olduğu için diğer ilaç türlerinde olduğu gibi konazol şampuanın da yan etkileri bulunuyor. Kullanıcı yorumlarında karşılaşılan bazı an etkiler hakkında bilgi sahibi olunabiliyor. Konazol şampuan kullanılmadan önce doktora ya da eczacıya danışılmalı, ürün prospektüsü iyice okunmalıdır. Konazal şampuan yan etkileri arasında şunlar yer alabiliyor.

 • Saç tipine göre kuruluk ya da aşırı yağlanma,
 • Saçlarda renklenme,
 • Kızarıklık,
 • Kaşıntı,
 • Saç derisinde tahriş,
 • Saç derisinde hafif yanma hissi,

Konazol şampuan etken maddelerine karşı alerjisi olanlar, yan etkileri daha ciddi hissedebilecektir. Kullanım sonrası, ateş, nefes almada zorlanma, göğüste yanma gibi yan etkiler görüldüğünde hemen sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır?

Saç derisinde yaşanan sorunlardan kurtulmak için konazal şampuan ürünü doğru yöntemlerle düzenli olarak kullanılmalıdır.

 • Kepek sorunları için 24 hafta ve 2 günde bir kullanılır,
 • Pityriasis versicolor için doktor tavsiyesi ile günde bir kez ve 5 gün süreyle kullanılır,
 • Ilık su ile saç ve saç derisi ıslatıldıktan sonra uygulanır,
 • Avuç içerisine ceviz büyüklüğü ölçüsünde konazol şampuan alınır ve saç derisine uygulanır,
 • Masaj yaparak iyice uygulanır ve saç derisine iyice nüfus etmesi sağlanmalıdır.
 • 3 dakika bekletilir ve saç derisindeki mantarları öldürmesi sağlanır,
 • 3 dakikadan sonra ılık su ile iyece durulama yapılır.

Konazol şampuan kullanım yöntemlerini öğrenmek için doktorunuz ya da eczacınızdan bilgi alabilir, yapılan tavsiyelere göre kullanmaya özen göstermelisiniz.

Konazol Şampuan Ne Zaman Kullanılmalı

Konazol şampuan içeriğindeki maddeler yardımı ile saç derisinde oluşan mantarların öldürülmesini ve oluşan kepeklenmenin önlenmesi için kullanılıyor. Konazol şampuan ne zaman kullanılmalı sorusu için yapılan yorumlarda, saçlarda aşırı kepeklenme, vücutta cilt mantarları oluşmaya başladığında ve kulak arkası bölgelerde deri pul pul dökülmeler görülmeye başlandığında kullanılması gerektiği belirtiliyor. Uzun süreli kullanımlar tavsiye edilmiyor.

Konazol Şampuan Yerine Kullanılabilecek Ürünler

Her ilaç türünün etken maddesi farklı oluyor ya da aynı etken madde kullanılarak farklı medikal ürünler üretilebiliyor. Konazol şampuan etken maddesine sahip olan ve kişilerin yaşadıkları, saç derisi sorunlarına çözüm olan muadil ürünlerde bulunuyor. İnsanlar doktor tavsiyesi ile isterlerse muadil ürünleri de temin ederek kullanabiliyor ve aynı faydayı elde etmeye çalışabiliyor. Konazol şampuan ürünlerinin muadilleri arasında, konazol krem, ketoral şampuan ve fungarol şampuan gibi ürünler yer alabiliyor.

Konazol Şampuan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konazol şampuanı kullanmaya başlamadan önce kullanma talimatları okunmalı ve yapılan önerilere göre kullanılmalıdır. Kullanım sırasında ağızdan ve gözlerden uzak tutulmalıdır. Etken madde nedeniyle gözler yanma yapabilir. Konazol şampuanın etkisini görebilmek için saç derisine masaj yaparak uygulamak ve belirli süre bekletmek gerekiyor. Uzun süreli ve çok miktarlı olarak kullanılmamalıdır. Tedavi türüne göre en fazla 1 ay kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımlar, saç derisinde incelme, kaşıntı ve kızarıklık yapabilir. Kullanım sırasında yan etkiler ile karşılaşıldığında kullanım sonlandırılmalı ve doktora bilgi verilmelidir.

Konazol ŞampuanPin
Konazol Şampuan

Konazol Şampuan Zararlı Mı?

Konazol şampuan kullanım talimatlarına uyduğunuzda ve dikkat ettiğinizde herhangi bir zararı yoktur. Kullanım sırasında göz ve ağız ile temas etmemesine özen göstermelisiniz. Uzun süreli ve fazla dozlarda kullanımlar, saç derisinde hassasiyet oluşturabilir. Kullanıcılar bu etkiler haricinde farklı olumsuz durumlarla karşılaşmazlar. Doğru kullanıldığında herhangi bir zararı oluşmaz.

Konazol Şampuan Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Konazol şampuan ana etken maddesi ve içeriğindeki yardımcı maddelerin saç dökülmesine neden olacak bir özelliği yoktur. Saç derisindeki mantarların öldürülmesini sağlayarak, saçların daha güçlü olmasını ve dökülmesini önlemeye çalışır. Saç derisini temizlediği için saç köklerinin hava almasını ve saç dökülmelerinin azalmasını sağlar.

Konazol Şampuanı Çocuklar Kullanabilir Mi?

Konazol şampuanı, doktor tavsiyesi ile kullanılan medikal üründür. Etken maddelerinden dolayı bebeklerde ve 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması hiçbir zaman tavsiye edilmez. Çocukların cilt hassasiyetleri daha fazla olduğu için kullanımda olumsuz yan etkiler daha fazla görülecektir. Bunun için bebekler ve çocuklar için tavsiye edilmez.

Konazol Şampuanı Kimler Kullanabilir?

Konazol şampuan kullanım talimatı açıklamalarında, kimlerin kullanabileceği bilgisi veriliyor. 12 yaş çocuklar ile bebekler için hiçbir zaman önerilmiyor. Hamile ve emziren kadınların kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Doktor tavsiyesi ile rahatlıkla kullanılabilir. Yaşlı bireylerde normal bir şekilde kullanarak, saç derisi sorunlarına çözüm olmasını sağlayabilir. Diğer hastalık tedavileri için ilaç kullananların, diğer ilaçlarla birlikte kullanması konusunda yapılmış herhangi bir araştırma bulunmuyor.

Konazol Şampuanın Yiyecek Ve İçeceklerle Kullanılması

Sağlık sorunu tedavilerinde bazı ilaçların etkisini artırabilmek için yiyecek ve içerek seçimi yapılması gerekebiliyor. Konazol şampuanı kullanmak isteyenler, herhangi bir yiyecek ve içerek seçimi yapmaya gerek duymaz ve istedikleri tüm gıda ürünleriyle beraber kullanabilir. Yiyecek ve içeceklerle herhangi bir etkileşimi söz konusu olmadığı için şampuan kullanımında herhangi bir diyet ya da beslenme programı verilmez.

Konazol Şampuanı Kimler Kullanmamalıdır?

Konazol şampuanın normal şampuanlardan farklı ve medikal bir ürün olduğu bilinmelidir. Saç derisinde oluşan pullanmaların giderilmesi ve sağlıklı saçlar için doktor muayenesi sonrası yapılan tavsiyelere göre kullanılmalıdır. Kimler kullanmamalı sorusunda şunlar söylenebiliyor.

 • Şampuan içerik maddelerine alerjisi olanlar,
 • Saç derisinde açık yarası olanlar,
 • Vücudu alerjik yapıda olanlar,
 • Yakın zamanda beyin ameliyatı geçirmiş olanlar,

Konazol şampuan içerik maddeleri, mantar hücrelerini öldürücü etkiye sahip olduğu için başının herhangi bir bölgesinde ya da saç derisinde açık yarası olanlar asla kullanmamalıdır.

Konazol Şampuan Muhafaza Edilmesi

Konazol şampuan ürün paketleri üzerinde saklanma koşulları hakkında bilgi verilir. Etken maddenin özelliğini kaybetmemesi için uygun saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Çocuklardan uzak tutulmalı ve bulundurulduğu alanın sıcaklığı 15 – 20 derece arasında olmalıdır. Direk ışık almamalı ve rutubetsiz bir ortam olmalıdır. Kullanım sonrasında ağzı iyece kapatılmalıdır.

Konazol Kullananlar

Konazol şampuan kullananlar, yaptıkları yorumlarla diğer kullanıcıların ürün hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Kullanıcı yorumları arasında şunlar yer alıyor.

 • “Saç derisindeki kabuklanma için kullanmaya başladım. Hemen etkisini gösterdi. Sadece kabuklanma gördüğünüzde kullanmanız yeterlidir ”
 • “Saçlarımda dönem dönem kepeklenme oluyor. Konazol şampuanı 4 – 5 defa kullandığımızda kepek sorunu ortadan kalkıyor”
 • Konazol şampuan ürünü ile ilgili kullanıcı yorumları çok fazla ve her kullanıcı bu yorumları okuyarak, nasıl kullanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabiliyor.
5/5 - (37 oy aldı)
Yorum yapın

1