Kore Makyaj Malzemeleri

Günümüz koşullarında Dünya üzerinde binlerce güzellik markası daha fazla pazar payı için rekabet ediyor. Bu acımasız rekabet piyasasında Kore ürünü olan makyaj malzemeleri güzellik dünyasının en ön saflarında yer almaya devam ediyor. Aşağıdaki yazıda Kore güzellik ürünlerini diğer birçok üründen daha iyi yapan faktörlerin neler olabileceğine dair yaptığımız araştırmalardan elde ettiğimiz sonuçları derleyerek size sunuyoruz.

Kore’de En Önemli Kavram Cilt Güzelliğidir

Kore’de güzellik kavramı her şeyden önce  güzel bir cildin yüceltilmesi ile başlar. Tarih boyunca Kore’de soğuk kış ayları boyunca insanlar ciltlerini donmalardan korumak ve yumuşak tutmak için domuz yağı kullanırlardı.

Kore inanışına göre sağlıklı yumuşak ve doğal bir cilde sahip olmak, iç güzelliği oluşturacak tevazu ve basiret özelliklerini gösterdiği için daima en önemli güzellik kriteri olarak kabul edilir.

Kore Makyaj Malzemeleri Tarihçesi 

Kore geleneklerinde orta sınıfa mensup aile kadınları Japonya, Çin ya da diğer Asya ülkelerinde yaygın kullanılan ağır ve kalın makyajı hiçbir zaman benimsemediler. Bunun yerine daima doğal ve hafif bir makyajı tercih ettiler ve temel prensip olarak, doğal görünmekten uzaklaşmadılar.

Kendi köklerinden gelen geleneklere dayanan Koreli kadınlar sayesinde, Kore güzellik ürünleri günümüzde çok tercih edilir hale geldi. Koreli kadınlar uzun yıllar hatta birkaç nesil boyunca berrak, ışıltılı ve doğal görünen bir cilt yaratmak için kullandıkları çeşitli formülasyonlarda yalnızca doğal ve sert olmayan malzemeler kullandılar.

Doğal Kore makyajı, geleneksel olarak insanların evde kendi yüz maskelerini yaparak, denemeleri ile ortaya çıkmıştır. Bu maske reçeteleri, bugün halen geçerliliğini koruyor. Günümüzde beğenilerek kullanılan Kore maskeleri doğal ve aktif bileşenler içeren cilt gençleştirici maddelerle ıslatılmış pamuklu pedlerden yapılmıştır. Bu bileşenler sayesinde nem, cildinizin tüm gün boyunca yumuşak kalması için cildinize hapsedilir.

Pin
Kore Makyaj Malzemeleri

KORE Makyaj Malzemeleri Neden Çok Tercih Edilir?

Bu sorunu cevabını, Kore güzellik ürünleri markalarından birinin küratörü olan Lee Ji-Sun ‘’ Birçok insanın mevcut makyajın geçmiştekinden farklı olduğunu düşünmesine karşın içerik açısından bakıldığında eski ve yeni arasında çok da fazla bir fark olmadığını görüyoruz’’ şeklinde veriyor.

Kore Makyaj Malzemeleri İçindekiler

Kore güzellik ürünleri üretiminde nesilden nesile aktarılan doğal, eşsiz ve yumuşak bileşenler kullanma temel prensibinden hareket ederek daima nazik formüller kullanılır. Kore ürünü olan makyaj malzemeleri yapımında en çok tercih edilen doğal bileşenlerden bazıları şunlardır:

Öğütülmüş Maş Fasulyesi

Öğütülmüş maş fasulyesi, eksfoliyan özelliklere sahip olması ve yüksek oranda E vitamini içermesi nedeniyle banyolarda ve sabun yapımında yaygın olarak kullanılmıştır.

Pirinç

Pirinç kadın cildinin iyileştirilmesi için nazik bir temizleyici olarak, deniz tuzu ile birlikte peeling yapımında kullanılır. Pirincin bir başka özelliği de sıkı ve esnek bir cilt elde edilmesine ve cildin renk tonlarının eşitlenmesine yardımcı olmasıdır.

Ginseng

Ginseng cildin genç ve sağlıklı gözükmesi için gerekli olan çeşitli antioksidanlar ve yaşlanma karşıtı bileşenlerle doludur. Bu nedenle pek çok kozmetik yapımında kullanılır.

Yeşil Çay

Yeşil çay detoksifiye edici özellikleri ve vücutta sakinleştirici bir his yaratması nedeniyle kullanılır.  Daha sağlıklı bir cilt elde edilmesi için gereken pek çok tıbbi özelliği içeriğinde doğal olarak bulundurur.

Zerdeçal

Zerdeçal, zamanla oluşan çizgi ve kırışıkları azaltarak, yaşlanma belirtilerini önlemek için maske olarak sıklıkla kullanılan çok popüler bir bileşendir.

Kore Kültüründe Güzellik

Kore kültüründe en önemli özelliğin bireyin kendi benliğini koruması olduğuna inanılır. Bu benliğin inceliklerini ve özelliklerini görünüşünüze yansıtmak da aynı derecede önemlidir.

Kore güzellik ürünleri daha çok minimal ölçüde makyaj malzemesi kullanarak, pürüzsüz, parlak ve mükemmele yakın bir cilt oluşturmaya odaklanır. Ürünlerin çoğunda paraben içermeyen formüller kullanılır. Amaç kırışıksız, pürüzsüz ve kusursuz bir cilt görünümü oluşturmaktır.

Bütün bileşenler doğal maddelerden elde edilmiştir. Kozmetik üretim araştırmalarında hayvan deneyleri yapılmaz. Bunun yerine pürüzsüz ve güzel bir cilt oluşturmak için vitaminler ve nemlendirici özelliklerle dolu geleneksel Kore formülasyonları kullanılır.

Kore Güzellik Ürünleri Etkili Ve Uygun Fiyatlıdır

Yalnızca en iyi malzemeleri sağlamaya yönelik kapsamlı araştırmalardan geçerek oluşturulan güzellik ürünleri bile uygun fiyatlıdır. Kore güzellik ürünleri pazarlayan firmalar,  tüketici görüşlerini ve ürün geri bildirimlerini göz önüne alarak çalışmalarına devam ettikleri için Amerika Birleşik Devletleri piyasasında dahi çok satılan en etkili ve uygun fiyatlı güzellik ürünlerini yaratabiliyor. Kore güzellik ürünlerinin formülleri daima doğal bileşenler içerir.

Her üründe kullanılan malzemeler, ayrıntılı olarak ürün etiketlerinde doğru olarak belirtilir. Kore güzellik ürünlerinin üretim ve pazarlama aşamaları şeffaf süreçler olduğu için, ürünlerin hemen hemen tamamı tüketicinin güvenini kazanmıştır.

Kore Güzellik Malzemelerinin Pazardaki Büyüklüğü

Son birkaç yılda Kore’de üretilen güzellik malzemelerinin piyasadaki popülaritesinde çok büyük bir patlama yaşandı. Nazik, ancak son derece etkili içerikleri ve yenilikçi formülleri ile tanınan Kore Güzellik Endüstrisi şu anda Dünyanın en büyük 10 küresel güzellik pazarı arasında yer alıyor. 2017 Yılında Kore güzellik ürünlerinin pazar payı yaklaşık 13 milyar doların üzerindeydi.  Dünya çapında bu ürünlere gösterilen ilgi her yıl giderek artıyor. İtibarlı bir araştırma şirketi olan Prophecy Market Insights Kore güzellik endüstrisinin pazar payının 2029 yılına kadar 31.6 milyar dolar değerine ulaşacağını öngörüyor.

Dünya’da Kore Kültürüne Duyulan İlgi Giderek Artıyor

Güzellik endüstrisinde Dünya çapında söz sahibi otoriteler Kore’nin cilt bakımı ve güzellik malzemeleri üretimiyle Amerika Bileşik Devletlerinde elde ettikleri başarının toplumda Kore kültürüne duyulan ilgi ve güveni de arttırdığını belirtiyorlar.

Kore Güzellik Ürünleri Hakkında Son Söz

Doğal içerikler kullanarak insanların zaten var olan güzelliğini daha çok vurgulamaya odaklanan Kore Güzellik Akımı, cildi öncelikle içten dışa iyileştirmeye odaklanıyor. Kore’de bu felsefeye  ‘’pibu akkyec’’ deniyor. Anlamı ise  ‘’Her şey cildinizi korumak ve onu mümkün olan en iyi durumda sunduğunuzdan emin olmanızla ilgilidir’’ demek oluyor.

Koreli güzellik uzmanları markalarının formülasyonlarının nesilden nesile aktarılan tariflere dayanmasıyla gurur duydukları söylüyorlar. Cilt sorunlarını makyajla kapatmak yerine kökeninden düzeltmeye öncelik veren bir yaşam tarzının benimsenmesi gerektiğini vurguluyorlar.  Koreliler iyi bir cildin sağlıklı olmanın işareti olduğuna inanıyorlar. Cilt sağlığını korumanın, Kore güzelliğinin viral hale gelen ürün trendlerini takip etmekten çok, cildin doğal nemli dokusunu oluşturmak ve onu korumak için gereken bileşenleri ve ürünleri saptayarak, düzenli kullanmakla ilgili olduğu düşünülüyor. Cilt sağlığına yapılan bu vurgu endüstride yer alan veri tabanlı yenilikler tarafından yönlendiriliyor.

Kore güzellik malzemeleri üretici ve pazarlama firmaları bu konu hakkında görüşlerini şöyle belirtiyorlar:

‘’Kore güzellik ürünleri üretici ve pazarlayıcıları olarak ayrıntılara gereken maksimum önemi vererek, bireysel  güzellikleri yaratmaya odaklanıyoruz. Kullandığımız malzemelerin en yüksek kalite standartlarında olmasına dikkat ediyoruz.

Tüm Dünya’da güzellik tutkunlarına hizmet vermek için uygun fiyatlı ve kaliteli kozmetikler yaratmanın önemine inanıyoruz.’’ Diyor.

Uzmanlar ayrıca güzelliği tanımlayan şeyin ve onu diğer güzellik faktörlerinden ayıran en önemli kriterin araştırma ve test sonuçlarına verilen değerler olduğunun da altını çiziyor.

5/5 - (1 oy aldı)
Yorum yapın

1