Peeling Türleri ve En Beğenilen 5 Peeling Önerisi

Kadınlar, sağlıklı ve parlak bir cilt görünümünde kavuşmak için cilt bakımına oldukça önem verirler.

Cilt bakımının vazgeçilmez adımının, cildi ölü derilerden arındıracak peeling uygulamaları olduğu bilinir. Her cilt tipine uygun peeling ürünleri bulunur. Doğru ürün düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde hızlı ve etkili bir sonuç gözlemlendiği biliniyor.

Pin
En Begenilen Peeling Onerileri

Peeling Nedir?

Cildin dış kısmında bulunan her cilt hücrelerini uzaklaştırmak amacıyla gerçekleştirilen işleme peeling adı verilir. Doğru bir uygulama ile cildin temizlenmesini, ciltte bulunan sorunları azaltılmasını ve cildin yenilenmesini sağlar.

Yanlış uygulamalar cildin zarar görmesine, kızarıklıkların oluşmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Cilt tipine göre farklı uygulamalar ve farklı ürünlerin bulunduğu bu işlemde, cilt tipine en uygun yöntem ve ürün seçilerek uygulamanın yapılması gerekir.

Peeling Maske Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan peeling ürünlerinden biri olan peeling maskeleri, gün içerisinde yüz bölgesinde oluşan solgunluk ve yıpranmaların ortadan kaldırılmasını sağlar. Cildin canlılığını artırarak yüzde sivilce oluşumunun önüne geçer.

Cildin sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşmasını sağlayan en önemli ürünlerden biridir. Cilt kontrollü şekilde soyularak ciltte bulunan izler ve kirli tabaka ortadan kaldırılır. Güneş kaynaklı cilt problemlerini ortadan kaldırdığı gibi, yüzde bulunan hafif kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını da sağlar.

Kuru Ciltler İçin Peeling

İçerisinde yüksek miktarda alkol bulunduran peeling ürünlerinin kuru cilde sahip olan bireyler tarafından kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kuru cilt tipine sahip olan bireyler için nemlendirici bileşeni olan seramid gibi veya Hindistan cevizi yağı içerikli ürünleri tercih etmesi gerekir. Kuru cilde sahip olan bireylerin ciltlerinde kuruma oluşumu nedeniyle peeling uygulaması haftada en fazla bir defa yapılarak uygulamanın ardından hemen nemlendirici uygulaması yapılmalıdır. Kullanılacak olan nemlendiricinin çok güçlü olması gerekir.

Yağlı Ciltler İçin Peeling

Tolerans yüksek olan yağlı cilde sahip olan bireylerin kullanılan ürün türüne göre haftada beş kez peeling uygulaması yapabilmesi mümkündür. İçeriğinde glikolik asit, salisilik asit ve alfa beta asitleri bulunduran bu ürünler yağlı cilde sahip bireyler tarafından güvenle kullanılabilir.

Kuru cilde sahip olan bireylerde olduğu gibi uygulama sonrasında yağlı cilde sahip olan bireylerin de nemlendirici kullanarak işlemi tamamlaması gerekir. Yağlı ciltler uygulanacak olan peeling uygulamalarında aşırıya kaçılmadan uygulamanın gerçekleştirilmesi gerekir.

Normal Ciltler İçin Peeling

Normal ciltler için haftada iki veya üç defa peeling uygulaması yapılabilir. İçeriğinde

 • Ezilmiş kayısı çekirdeği
 • Ceviz kabuğu
 • Granül şeker
 • İçerisinde hafif asit bulunan kimyasal ürünler

Bulunduran bu ürünlerin bir fırça yardımı ile fiziksel olarak cilde uygulanması mümkündür. Bu tür ürünler kullanılırken cilde en uygun ürünün seçilebilmesi için azar azar uygulanarak cildin hangi ürünü ne kadar kabul ettiğine dikkat edilmelidir.

Karma Ciltler İçin Peeling

T bölgesi adı verilen bölgesi yağlı olan ve yanak bölgesi kuru cilt özelliği gösteren bireyler karma cilt tipine sahiptir. Karma cilt tipine sahip olan bireylerin peeling uygulamasını daha çok yağlı olan t bölgesine uygulaması daha uygundur.

Yağlı bölge dışında kalan kuru bölgelere peeling az şekilde uygulanarak hemen ardından yoğun bir şekilde nemlendirme uygulamasının yapılması gerekir. Karma cilt tipine sahip olan bireylerin t bölgesi için ayrı peeling ürünlerini, kuru yanak bölgeleri için ayrı peeling ürünlerini kullanması gerekir.

En Begenilen Peeling OnerileriPin

Kimyasal Peeling Nedir?

Bu yöntem cilt yüzeyinde bulunan ölü tabakaların hazırlanmış olan kimyasal çözelti yardımı ile temizlenmesi ve yenilenmesi yöntemidir. Gerçekleştirilen bu yöntem ile birlikte cilt daha pürüzsüz bir yapıya kavuşur ve genç bir görünüm elde edilir. Bu peeling türü;

 • Ciltte bulunan renk değişikliklerinin ortadan kaldırılması
 • Ciltte bulunan izlerin ortadan kaldırılması
 • Ciltte bulunan kırışıklıkların ortadan kaldırılması

İçin kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tek başına uygulanabileceği gibi diğer ürünlerle uygulanabilmesi de mümkündür. İstenen sonuca göre farklı derinliklere uygulanabilir. Her derinlik için farklı bir kimyasal çözelti hazırlanarak işlem uygulanır. Derinlik arttıkça elde edilen sonuç artar. Ancak iyileşme süresi uzayabilir. Ciltte bulunan problemlere göre kimyasal peeling yöntemleri;

Hafif Kimyasal Peeling:

Cildin en dış tabakasına yüzeysel olarak uygulanan kimyasal peeling yöntemidir. Ciltte bulunan sivilce izleri, cilt tonu düzensizlikleri ve ince kırışıklıkların tedavisinde kullanılan yöntemdir. 2 ile 5 haftada bir uygulanarak istenilen sonuç elde edilebilir.

Orta Kimyasal Peeling:

Dermis tabakası üst tarafına kimyasal çözelti ile cilt tabakasının soyulması sağlanarak gerçekleştirilen işlemdir. Gerçekleştirilen bu işlemle birlikte hit rengi nde bulunan dengesizlikler, yüzde bulunan kırışıklıklar ve sivilce izleri ortadan kaldırılmış olur. 3 ile 9 ayda bir gerçekleştirilen işlemler ile sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Derin Kimyasal Peeling:

Ciltte uygulanabilecek en alt tabakaya kimyasal çözelti ile uygulama gerçekleştirilen yöntemdir. Cilt yüzeyinde bulunan derin kırışıklıklar ve izler bu yöntem ile ortadan kaldırılabilir. Bu yöntem yalnızca bir defa uygulanabilir.

Kalp ritmini bozulmasına sebep olabilen fenol adı verilen bir bileşeni ile gerçekleştirilen bu yöntemin birden fazla uygulaması oldukça zararlıdır. Burada karaciğer ve böbreklere de zarar verebilir. İşlem bireye 10 dakika ile 20 dakikalık sürelere bölünerek uygulanır. Bu sayede kimyasal bileşenin bireye zarar vermesinin önüne geçilmiş olunur.

Fiziksel Peeling Nedir?

Cilt yüzeyinde bulunan ölü derilerin bir araç yardımı ile uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirirken;

 • Sünger
 • Fırça
 • Ponza taşı
 • Bez

Gibi araçlar kullanılır. Bu işlem kuru buz veya sıvı azot kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yöntem tek başına kullanılmaz. Bir tedavi yöntemine ek olarak kullanılır. Fiziksel peeling;

 • Kırışıklıkların ortadan kaldırılmasında
 • Hiperpigmentasyon
 • Akne
 • Geniş gözenek

Tedavisinde uygulanır ve cildin iyileşmesini sağlar. Bira içerisinde haftada iki seans şeklinde uygulanan bu yöntem ile beş aya kadar gözle görülür sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Lazer Peeling Nedir?

Yüzde bulunan küçük kusurları ve cilt görünümünü düzeltilmesi amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem iki şekilde gerçekleştirilir. Bunlar;

Ablatif lazer:

Ciltte bulunan hasarlı ince tabakalara uzaklaştırılması için kullanılan yöntemdir. Erbium ve Karbondioksit lazer türleri bulunur.

Ablatif olmayan lazer:

Yaralayıcı olmayan ve cildin sıkılaşmasını sağlayan lazer türüdür.

Doğal Peeling Nedir?

Evde kolayca temin edebileceğiniz yumurta, zeytin yağı, domates ve kahve gibi ürünlerle hazırlanan maskeler yardımıyla gerçekleştirilen peeling yöntemidir. Evde hazırlanan bu doğal maskelerin haftada bir veya iki defa uygulanması ile oldukça etkili sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Hazırlanan karışımın dudak çevresi veya göz çevresi dışında tüm yüze uygulanması mümkündür. Evde oluşturulan Bu peeling maskesi 5 dakika bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir. Oluşturduğunuz bu doğal peeling ürününü banyo sonrasında yumuşamış ve gözenekleri açılmış olan cilde uygulamanız gerekir.

Pin
En Begenilen Peeling Onerileri

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling uygulaması gerçekleştirecek olan bireylerin belirli adımları takip ederek uygulamayı gerçekleştirmesi gerekir. Bu adımlar;

 • Uygulama öncesinde ılık duş alarak cilt gözeneklerinin açılmasının sağlanması gerekir.
 • Buhar banyosu ile gözeneklerin peeling öncesi açılması mümkündür.
 • Göz çevresi ve dudak çevresi hariç tüm yüze peeling uygulamasının yapılması gerekir.
 • Islak parmak uçları ile dairesel hareketler yaparak cilt yüzeyine masaj yapılarak uygulama gerçekleştirilir.
 • Cilt tipine göre temin edilmiş ürün veya hazırlanmış ürün cilt yüzeyine uygulanır.
 • Gerçekleştirilen bu uygulamadan 5 dakika sonra yüz ılık su ile yıkanır.
 • Gerçekleştirilen tüm bu işlemlerden sonra cilde en uygun nemlendiricinin kullanılması gerekir.

Peeling Ne İşe Yarar?

Peeling cildin tazelenmesi ve güzelleşmesi için cilde uygulanan bir bakım ürünüdür. Peeling sayesinde;

 • Cilt yüzeyinde bulunan kirler uzaklaştırılır
 • Sağlıklı bir cilde kavuşulur
 • Canlı bir cilt oluşumunu sağlar
 • Cilt ölü derilerden arındırılır
 • Cildin beslenmesi sağlanır

Peeling Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peeling sonrası mutlaka uygulamanın yapıldığı alanın bir nemlendirici yardımı ile nemlendirilmesi gerekir. Peeling uygulanan bölgenin güneşten korunması veya güneşe çıkma durumu ortaya çıktığı takdirde güneş koruyucu ürünlerin kullanılması gerekir. Uygulanan peeling yöntemi ile birlikte cilt gevşer ve hassaslaşır.

Bu nedenle cildin toparlanması ve kendini onarması için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Tedavi yöntemi olarak uygulanan peeling yöntemlerinde iyileşme süreleri değişiklik gösterir. Yüzeysel peeling 3-6 gün, orta derinlik peeling 6-8 gün ve derin peeling 8-14 gün içerisinde iyileşir.

Peeling Ne Zaman Yapılır?

Peeling sayesinde, vücut ölü derilerden arındırılır. Dolayısıyla daha canlı, parlak ve sağlıklı bir cilt görünümü elde edilmiş olur. Peeling yapabilmek için vücut her zaman uygundur. Ancak genellikle peeling uygulamasının duş sonrası yapılması tercih edilir. Çünkü duştan sonra vücut, sıcak suyun etkisiyle daha yumuşamış olduğundan gözenekler açıktır. Bu sebeple ölü derilerden kurtulmak için duş sonrası peeling yapmanın oldukça etkili olduğu bilinir. Ayrıca peeling uygulamasından sonra hemen güneşe çıkılmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Pürüzsüz Ve Sağlıklı Bir Cilt İçin 5 Ürün Önerisi

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için kaliteli ürünler ile cilt bakımını düzenli bir şekilde yapmak gerektiği bilinir. Her cilde uygun bakım ürününün cilt tipine göre farklılık gösterebildiği biliniyor. En çok tercih edilen ve oldukça etkili olduğu bilinen ilk 5 peeling ürünü sıralaması;

 • Vibesoo Besleyici, Arındırıcı Ve Nemlendirici Vücut Peelingi
 • Missha Near Skin Self Control Peeling
 • Kiehl’s Pineapple Papaya Facial Scrub
 • Yves Rocher Işıltı Veren Arındırıcı Peeling
 • Garnier Kayısı Peelingi

şeklindedir. Uygun peeling ürünü, düzenli şekilde kullanıldığında hızlı bir etki gösterecektir. Özellikle Vibesoo Peeling ürünleri en iyi sonucu elde etmeniz için kullanabileceğiniz en iyi ürünleri sizlere sunar.

5/5 - (46 oy aldı)
Yorum yapın

1